– Vi hjälper till att skriva era nyheter och skicka ut pressrelaser.

Start

– Vi hjälper er att skriva nyheter och skicka ut pressreleaser.

presstjanst
Västanhede fortsatt bussleverantör och nu ny officiell Partner till Brynäs IF.

Västanhede fortsatt bussleverantör och nu ny officiell Partner till Brynäs IF.

Västanhede fortsatt bussleverantör och nu ny officiell Partner till Brynäs IF

Publicerad: 15/3

Från byn Västanhede, strax utanför Avesta, där rullade en lastbil med olika transporter redan på 50-talet. Lastbilarna har sedermera bytts mot en taxibil, som senare utvecklades till skolskjutsar och beställningstrafik. Idag är bolaget ett av landets ledande aktörer inom resor och transport och satsar hårt på idrotten.

Västanhede har idag en bred verksamhet med både avtalstrafik och beställningstrafik och värderar högt möjligheten att vara nära våra kunder. Därför känns det väldigt glädjande att kunna presentera en kommersiell stark nyhet.  

– Vi har arbetat hårt med vår fina relation med Västanhede och känner ett stort förtroende hur man levererat i sina tjänster till oss. Man är ett modernt bolag med förankring i området som verkligen sätter hållbar utveckling i centrum. Avtalet är det största transportavtalet någonsin för föreningen och stärker verkligen våra muskler att skapa fler vinnare på och vid sidan av isen. Nu blir regionen västerut ännu viktigare med att skapa fler Brynäsare och vi är övertygade om att vi kommer tillsammans växa våra affärer i regionen, säger Jakob Westerlund, kommersiell chef, Brynäs IF.

För Västanhede är hållbara resor och ett ansvarstagande för miljön och omvärlden viktig. Därför är just engagemanget i En bra start extra viktigt. Just företagets närhet i regionen och resenärerna värderas högt.

– Vi är ett företag som vill leda utvecklingen och inte följa den och det här är det absolut viktigaste avtalet i Gävleborgsregionen, säger Tomas Ramsell, VD för Västanhede. 

Västanhede är därför stolta över att kraftfullt vilja växa sina affärer och närvaro i regionen till nya höjder genom att nu bli nästa officiella partner till Brynäs IF. Det nya avtalet sträcker sig fram till 2029 och gör att bolaget också blir föreningens officiella bussleverantör och reseservice, vilket innebär en fördjupad engagemangsnivå mellan Västanhede och Brynäs IF.

– Att våra varumärken, som ledande aktörer också tar sitt ansvar och bidrar till ett hållbart samhälle, det är avgörande för Västanhede, fortsätter Ramsell. 

För Brynäs IF:s del blir Västanhede nu den åttonde partnern och stärker också genom det engagemanget i En bra start. Antalet partners har successivt växt och engagemanget för den sociala och miljömässiga hållbarheten är något som delar båda aktörerna. Avtalet är ett av föreningens största och ger ökade resurser för att skapa fler vinnare på och vid sidan av isen.

Det nya partnerskapsavtalet kommer att innebära ett närmare samarbete och ömsesidiga fördelar för båda parter. En målsättning är också att erbjuda resetjänster till och från Monitor ERP Arena i samband med matcher. 

– Vi är väldigt väldigt glada och gått in hårt för att knyta ihop säcken med Brynäs IF. Detta avtal och ett uttryck för vår strategi att aktivt växa vår närvaro och våra affärer i regionen. Därför är Brynäs IF och En bra start med dess framgång på något kittlar oss. Vi ser fram emot att fortsätta att arbeta tillsammans för att skapa positiv förändring och tillväxt, avslutar Ramsell. 

Om Västanhede
Västanhede är en växande modern kvalitets- och miljömedveten aktör inom resebranschen.
Företaget har en bred verksamhet inom upphandlad trafik samt omfattande beställningstrafik med många olika kunder som föreningar, företag och idrottsförbund.
Vi verkar över hela Sverige och finns representerade i Stockholm, Västmanland, Sörmland, Uppland, Gävleborg och Dalarna med huvudkontor i Avesta.
Vårt arbete kring alla människors lika värde är en självklar del av Västanhedes DNA.
Vi är en stor familj som värdesätter mångfald och ser alla typer av kompetens som betydelsefull för en kreativ, varm och spännande arbetsmiljö.
Vi är ett mångkulturellt företag där alla trivs ihop.

Läs mer: https://www.vastanhede.se

En bra start
Sedan 2014 driver Brynäs IF verksamheten En bra start (EBS) för att skapa vinnare på och vid sidan av isen. För ett hållbart samhälle lägger Brynäs stor vikt vid tidiga och förebyggande insatser för barn och unga.EBS fokuserar på social hållbarhet och strävar efter att bygga långsiktiga lösningar för barn och unga. EBS arbetar för att skapa sammanhang där gemenskapen stärker utvecklingen för barn och unga samt att öka förutsättningarna för att barns rättigheter blir tillgodosedda och uppmärksammade. EBS uppgift är att i samverkan med partners och andra goda krafter och samhällsaktörer på olika sätt bidra till att fler barn får en bra start i sina liv och med nya sätt att aktivera partners och driva samverkan mellan samhälle och näringsliv bryter EBS ny mark för hur en idrottsförening kan bli en stark kraft i sin samtid.

Läs mer: brynas.se/enbrastart

Kontaktuppgifter:
Tomas Ramsell, VD/Ägare
E-post: tomas.ramsell@vastanhede.se

Carl-Henrik Söderlind, Affärsutvecklare
E-post: carlhenrik.soderlind@vastanhede.se
Telefon: 0724527500

Jakob Westerlund, Kommersiell Chef, Brynäs IF
E-post: jakob.westerlund@brynas.se
Telefon: 076-8130001

 

Presstjänst

Publicerat via SvenskPress.se av...

Presstjänst

Presstjänst är en svensk skrivbyrå och presstjänst som hjälper företag och organisationer att nå ut med sina nyheter. Från enkla nyhetsuppdateringar till att vi formulerar, publicerar och distribuerar... Läs mer

Se alla nyheter »

Anmäl dig till nyhetsbrevet och bli uppdaterad om det senaste från
Svensk Presstjänst

  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga