– Vi hjälper till att skriva era nyheter och skicka ut pressrelaser.

Start

– Vi hjälper er att skriva nyheter och skicka ut pressreleaser.

presstjanst

FC Barcelonas bästa spelare genom tiderna

Publicerad: 4/3, 2020

Fotbollsklubben FC Barcelona har drygt 120 år nacken och är idag en världens största och allra mest kända klubbar. Genom klubbens historia har massvis av världsberömda fotbollslegender spelat för Barca. Fotbollsresa.nu har sammanställt klubbens bästa spelare genom tiderna.

Barcelona FC hör till ett av de lag som har flest Champions League-titlar genom tiderna. Det är bara ärkerivalerna Real Madrid som har vunnit fler stora meriter genom åren. Klubben är baserad i Barcelona och hemmamatcherna spelas på Nou Camp. Barcelona FC är ett av lagen som lockar många svenska fans enligt Johan Peterson som sedan 2008 driver jämförelsesajten fotbollsresa.nu.

- El Clásico mellan Barcelona och Real Madrid hör till en av de mest exklusiva matcherna och är en upplevelse utöver det vanliga. Många fotbollsstjärnor har spelat för FC Barca genom åren och i dagens trupp finns även en av de mest framstående - argentinaren Leo Messi. Detta lockar många fans, säger Johan Peterson.

Messi har blivit utsedd till världens bästa spelare flera gånger om och gör målrekord på löpande band för klubben. Även Maradona har spelat i Barca, detta gjorde han mellan 1982–1984. Han sägs vara tidernas bästa fotbollsspelare.

En annan stor stjärna genom åren är Luís Figo, som dock inte är populär efter den förbjudna transfern till Real Madrid. Andra stora spelare genom tiderna är dansken Michael Laudrup, de tre brassarna Ronaldo, Romario och Ronaldinho samt de tre holländarna Johan Cruyff, Ronald Koeman och Johan Neeskens. Svenskar som har spelat i Barcelona är både Zlatan Ibrahimovic, Henrik Larsson och Patrik Andersson.

Res till Barcelona och upplev mer än bara fotboll

Framgångarna har resulterat i att klubben är världens näst rikaste fotbollsklubb med 613 miljarder dollar i årliga intäkter vilket också leder till att det är stor efterfrågan på fotbollsbiljetterna till lagets matcher. Barcelona har länge varit ett populärt resmål för weekendresor och det finns mycket att se och uppleva utöver fotboll så som läcker mat och den berömda katedralen La Sagrada Familia.


Om Fotbollsresa.nu

Fotbollsresa.nu är en jämförelsesajt för fotbollsbiljetter och fotbollsresor till alla stora ligor i Europa. Tjänsten grundades 2008 med ambitionen att hjälpa svenska fotbollsresenärer att lätt hitta vad man söker efter. I nuläget är det möjligt att jämföra cirka 20 svenska företag, från de som säljer lösa matchbiljetter till de som säljer paket där både hotell och flyg ingår.

För att hitta fotbollsresor och weekendresor till Barcelona se här:
https://www.fotbollsbiljetter.se/barcelona/biljetter/
https://www.flyg.nu/barcelona/
PR Direkt

Publicerat via SvenskPress.se av...

PR Direkt

PR Direkt hjälper företag och organisationer med PR och pressmeddelanden. Vi ser till så att viktiga nyheter får rätt spridning.

Se alla nyheter »

Anmäl dig till nyhetsbrevet och bli uppdaterad om det senaste från
Svensk Presstjänst

  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga