– Vi hjälper till att skriva era nyheter och skicka ut pressrelaser.

Start

– Vi hjälper er att skriva nyheter och skicka ut pressreleaser.

presstjanst
Vimplar o standar

Vimplar o standar

3 anledningar att skaffa en vimpel

Publicerad: 26/4, 2019

Om vi säger ”vimpel” finns det en stor chans att du tänker på den klassiska svenska vimpeln
som vajar på så många flaggstänger runt om i landet. De får vara hissade dygnet runt och de
är vackra. Flaggstången slipper stå där naken under de dagar då det inte är allmän flaggdag.

Det finns emellertid även en annan slags vimpel som har ett mycket praktiskt användningsområde. Vi tänker på de vimplar som används av idrottsklubbar, föreningar och företag. Nationsvimpeln hänger vi som regel upp i en flaggstång. Företags-, idrotts- eller föreningsvimpeln står inte sällan på bordet som en standar. Mer om standar kan ni läsa om på https://sv.wikipedia.org/wiki/Standar

Vi listar 3 anledningar till varför ditt företag eller din förening borde skaffa sig en sådan vimpel!

1. Stärk gemenskapen
Ett lag har sina färger och sitt emblem, många föreningar likaså. Varje företag har en logotyp. Dessa färger och estetiska kännetecken skapar gemenskap. Vad vore en sportklubbs hejarklack utan klubbens färger och emblem? Mössor, flaggor, vimplar – allt pryds av
klubbens kännetecken.

I företagsvärlden pratar man om värdet att bygga en företagskultur som kopplar samman anställda och lockar till sig kunder. Genom att skaffa en vimpel eller standar se exempel på https://www.glentons.se/vimplar-och-standar/ , som får pryda konferensbordet eller hänga över pokalsamlingen i klubblokalen bidrar ni till att stärka gemenskapen inom organisationen.

2. Ett tydligt budskap utåt
En presskonferens utan en standar är nästan som ett tv-reportage utan den text som förklarar vem som intervjuas. När idrottsklubben eller företaget skaffar sig en snygg vimpel eller standar är det ett sätt att berätta vem ni är. Publiken – både de som samlat sig på plats
och de som eventuellt följer evenemanget via tv kopplar genast samman talaren med organisationen. Det är ett sätt att stärka identiteten utåt och profilera er som en professionell organisation som tänker på minsta detalj.

3. En traditionsbärare
Har er förening eller företag en sådan där glasmonter med pokaler, medaljer, flaggor, plåtar, emblem och så vidare? (Se exempel hos https://www.glentons.se) Varje organisation bär på en historia. Ju äldre organisationen blir desto viktigare blir det att vårda det historiska arvet. Historia och arv är tätt
sammankopplade med identiteten.
WebPartnersSweden AB

Publicerat via SvenskPress.se av...

WebPartnersSweden AB

Webps är ett företag som arbetar med att skriva och publicera texter

Se alla nyheter »

Anmäl dig till nyhetsbrevet och bli uppdaterad om det senaste från
Svensk Presstjänst

  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga